Glad Påsk

Wielkanoc w Szwecji

 

Szwecja jest krajem świeckim, zatem Wielkanoc ma w tym skandynawskim kraju zupełnie inne znaczenie niż u nas w Polsce.

 

Najbardziej zauważalna różnica wielkanocnej tradycji w Szwecji wynika z faktu, iż bardzo mało jest w nich elementów religijnych. Protestanci Szwedzi nie odwiedzają w tym czasie kościoła, skupiają się zaś na obfitych ucztach w gronie bliskich. To głównie czas spotkań z rodziną, a wspólnym elementem jest motyw przewodni: jajo –  zarówno jeśli chodzi o dekoracje, jak i potrawy jajo, symbolizujące narodziny nowego życia. Najbardziej zauważalna różnica wielkanocnej tradycji w Szwecji wynika z faktu iż obchody tego święta mają charakter świecki; bardzo mało jest w nich elementów religijnych. Protestanci Szwedzi nie odwiedzają w tym czasie kościoła, skupiają się zaś na obfitych ucztach w gronie rodziny i znajomych.

 

Chcielibyśmy, jako marka wywodząca się właśnie ze Szwecji,

przybliżyć Państwu kilka najważniejszych elementów tego wyjątkowego okresu.

Zebraliśmy najważniejsze symbole i opisaliśmy je poniżej, zapraszamy do lektury!

 

 

 

Påskris

Tak, jak choinka jest symbolem Bożego Narodzenia, tak påskris symbolizuje nadchodzącą Wielkanoc. Te śliczne i kolorowe, szwedzkie palemki to zwyczajowo gałązki brzozowe, symbolizujące powrót Jezusa do Jeruzalem.

Szwedzi gałązki dekorują barwnymi piórkami, kwiatami z krepiny, motylami i małymi pisankami.

Påskris symbolizuje również nadejście wiosny i odrodzenie – zarówno w odniesieniu do przyrody, jak i zmartwychwstania Jezusa.

Långfredagen

W Szwecji Wielki Piątek nazywa się Långfredagen, czyli długi piątek. To dzień, w którym ukrzyżowano Jezusa na Golgocie.

Była to długa męka i powolna śmierć.

Właśnie stąd wzięła się nazwa.

W Szwecji jest to tak zwany röd dag (“czerwony dzień”) – dzień wolny od pracy, zaznaczony w kalendarzu na czerwono.

Påskägg

To najbardziej wyczekiwany element świąt przez wszystkie dzieci jak i dorosłych łasuchów! Jest to wypełnianie kolorowych jajeczek z kartonu marcepanowymi słodkościami. Szwedzi kochają słodycze.

A czekoladowych jajek jada się na Wielkanoc aż… 2000 ton.

Påskkärringar

Pomimo iż poza biesiadami i odświętną dekoracją, Wielkanoc w Szwecji nie wiąże się z wieloma zwyczajami, nadal podtrzymywana jest tradycja Påskkärringar, która w głównej mierze dotyczy dzieci.

Na pamiątkę pogańskich wierzeń w czarownice przybywające na sabat z diabłem, w Wielki Czwartek dzieci przebierają się za czarownice i chodzą od domu do domu, prosząc o słodycze, które zbierają do koszyków lub czajniczków.

Wręczane mogą być im również drobne pieniądze.

Tradycja przebierania się w czarownice i chodzenia po domach jest bardzo stara, sięga jeszcze czasów, kiedy w Szwecji panowała straszna bieda,a dla dzieci te zabawne stroje

i odwiedzanie sąsiadów było sposobem na zdobycie rarytasów.

Świąteczne potrawy

Szwedzka dieta na co dzień jest dosyć prosta, dlatego zarówno na Wielkanoc, jak i na Boże Narodzenie na stołach pojawiają się dania rzadko spotykane o innych porach roku. Jednak najważniejszym i niezastąpionym skałdnikiem wielkanocnego stołu (påskbord) jest jajko.

Według statystyk Szwedzi w Wielkanoc jedzą 4,1 jajka.

Święta nie mogą też odbyć się bez pieczonej jagnięciny, śledzia, łososia i Janssons frestelse (Pokusy Janssona – ziemniaczana zapiekanka z cebulą, śmietaną, pieprzem, często też z sardelą czy szprotką).

Mniej popularna, choć również tradycyjna, jest pieczona wielkanocna szynka.

Na wielkanocnym stole nie zabraknie także słynnych szwedzkich klopsików z mieszanego mięsa mielonego – köttbullar. Jajka jada się z majonezem i pastą (lub sałatką) krewetkową.

Czas wielkanocny w Szwecji obfituje w olbrzymie ilości słodkich smakołyków. Oprócz ciasta czekoladowego i bułeczek semla, nadziewanych kremem z bitej śmietany i marcepanu, Szwedzi zajadają się na Wielkanoc słodyczami, czekoladowo-marcepanowymi zajączkami oraz żelkami.

Pije się påskmust (wiosenny odpowiednik bożonarodzeniowego Julmust), czy wielkanocne piwo (påsköl).

Po inspiracje kulinarne, które możesz wykorzystać na stole Wielkanocnym

zapraszamy do pobrania kolejnej części E-Booka

POBIERZ E-BOOK

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również