Dlaczego warto postawić na zimowe opony?
Opony przeznaczone do zimowej eksploatacji są wykonane z miękkiej i elastycznej mieszanki gumowej, która zapewnia dobrą przyczepność. Przy temperaturze 7°C opony letnie i całoroczne zaczynają tracić swoje właściwości. Zmniejsza się powierzchnia kontaktu z nawierzchnią i tym samym pogarsza przyczepność. Nawet gdy na drodze nie leży śnieg, opony zimowe zapewniają wyraźnie lepszą przyczepność przy temperaturach poniżej 7°C.
Obręcze i opony Volvo spełniają najsurowsze standardy bezpieczeństwa i gwarantują udaną eksploatację samochodu zimą. Obręcze są przy tym tak zaprojektowane, by uzupełniały i podkreślały stylistykę Twojego samochodu. Aby zilustrować różnicę między oponami zimowymi, letnimi i całorocznymi, Volvo przeprowadziło eksperyment w mroźnym Jokkmokk na północy Szwecji. Podczas niego sprawdzano, jak długa okaże się droga hamowania trzech rozpędzonych do 80 km/h identycznych modeli Volvo wyposażonych w opony letnie, zimowe i całoroczne. Droga hamowania samochodu wyposażonego w opony całoroczne okazała się o 33% dłuższa niż auta z oponami zimowymi. Z kolei droga hamowania samochodu z oponami letnimi była dłuższa aż o 127%.
Opony to jedyne punkty styku samochodu z drogą. Właściwości jezdne samochodu, nawyki kierowcy i nawierzchnia wzajemnie oddziałują tylko na tych czterech fragmentach mających wielkość ludzkiej dłoni. Dlatego układy, od których zależy bezpieczeństwo jazdy, spełnią swoją funkcję tylko wtedy, gdy opony staną na wysokości zadania.