Łódź jest już czwartym miastem, które w ciągu dwóch miesięcy od inauguracji eV City powered by Volvo, dołączyło do programu. Współpraca zaowocuje powstaniem czterech dodatkowych dwustanowiskowych i ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych o mocy 175 kW i 200 kW na terenie aglomeracji. W ramach funduszu grantowego, przy Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora CZAS, utworzone zostaną zielone tereny rekreacyjne, m.in. siłownie oraz ogrody.
Budowa 130 stacji szybkiego ładowania oraz skrojone na miarę fundusze grantowe współfinansujące realizację inicjatyw polepszających jakość życia mieszkańców ze szczególnym naciskiem na czyste powietrze – to dwa główne filary eV City – programu zainicjowanego przez Volvo i realizowanego wspólnie z siecią dealerską i samorządami w 35 miastach w Polsce. Jego celem jest promocja elektromobilności i zeroemisyjny transport w Polsce. Łódź jest czwartym miastem – po Augustowie, Ełki i Wrocławiu – które dołączyło do eV City. Na terenie aglomeracji powstaną cztery dodatkowe (oprócz pięciu obecnie funkcjonujących zainstalowanych przez Volvo) dwustanowiskowych stacji szybkiego ładowania o mocy 175 kW i 200 kW. Nowe punkty ładowania zlokalizowane będą m.in. w okolicach Łodzi Fabrycznej. Dodatkowo, w ramach funduszu grantowego programu eV City stworzone zostaną mini ogrody i siłownie na świeżym powietrzu przy Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora Czas.
– Łódź aktywnie wspiera rozwój nowej mobilności jako obszaru działań mającego wpływ na zdrowie i jakość życia mieszkańców. W ramach inicjowania i monitorowania procesów, zmierzających do rozwoju infrastruktury związanej z elektromobilnością, staramy się zachęcać sektor prywatny, tworząc dobre warunki do inwestowania. Od kilku lat sukcesywnie wymieniamy flotę realizującą zadania na rzecz mieszkańców na nisko i zeroemisyjną. Realizując nasze obowiązki ustawowe, nie zapominamy również o działaniach promujących wszelkie proekologiczne i wpływające na poprawę klimatu projekty. Dlatego cieszy mnie propozycja współpracy przy realizacji projektu eV City powered by Volvo i mam nadzieję, że przyniesie ona wymierne efekty – mówi Adam Wieczorek, Wiceprezydent Łodzi.
– Na terenie Łodzi znajduje się obecnie tylko dziesięć stacji* szybkiego ładownia pojazdów elektrycznych o mocy 175 kW i większej, z czego połowa to stacje Volvo. W ramach eV City zainstalowanych zostanie kolejnych cztery o podobnej mocy. Powstaną one w dogodnych komunikacyjnie dla mieszkańców miejscach – podkreśla Mariusz Nycz, dyrektor Consumer Experience Volvo Car Poland i dodaje – Jestem przekonany, że dzięki naszej inwestycji i coraz większej liczbie ładowarek umożliwiających szybkie doładowanie samochodu do ok. 70-80% w 20 minut, większa liczba kierowców w Łodzi przesiądzie się do elektryków. Łódź stała eV City – miastem, którego przyszłością jest elektromobilność i czyste powietrze.
– Rozwój infrastruktury ładowania w kluczowych dla miasta lokalizacjach pozwoli na wzrost popularności bezemisyjnych form transportu, a tych w centrum Łodzi potrzebujemy szczególnie. Punkty szybkiego ładowania w centrach miast to nadal rzadkość – zdecydowanie częściej są lokalizowane przy autostradach i obwodnicach, zwykle na obrzeżach aglomeracji. Niezmiernie się cieszymy, że w Nowym Centrum Łodzi pojawią się ogólnodostępne szybkie stacje ładowania i wypełnią tę lukę, pozwalając kierowcom w błyskawicznym tempie uzupełniać energię – mówi Ewelina Janek-Szafrańska, Dyrektor Zarządzający NOVA, Autoryzowany Dealer Volvo.
Dla Volvo przyszłość motoryzacji to inteligentne samochody elektryczne ładowane z ekologicznych źródeł energii. Szwedzka marka zobowiązała się wprowadzić ofertę składającą się wyłącznie z elektryków do 2030 r., a do 2040 stać się w pełni neutralną klimatycznie. Program eV City powered by Volvo to ważny krok w kierunku budowania zeroemisyjnego transportu przyszłości w Polsce i miast, w których mieszkańcy będą mogli cieszyć się czystym powietrzem i cichym otoczeniem. Volvo planuje wybudowanie ok. 130 dwustanowiskowych i ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania o mocy 175 kW w 35 miastach, w miejscach najczęściej uczęszczanych przez użytkowników samochodów elektrycznych. Program grantowy w ramach eV City realizowany będzie we współpracy z miastami, a decyzje o wydatkowaniu z niego środków będą podejmowane indywidualnie, odpowiadając na konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Granty przeznaczone będą na inicjatywy podnoszące jakość środowiska.
*Dane dot. ogólnodostępnej infrastruktury ładowania pochodzą z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.
O PROGRAMIE:
eV City powered by Volvo to ogólnopolski program, którego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez poprawę czystości powietrza w 35 największych polskich miastach. Kluczem do realizacji tej misji jest popularyzacja elektromobilności i zeroemisyjny transport. eV City stawia na rozwój infrastruktury poprzez włączenie się w budowę ogólnodostępnej sieci stacji szybkiego ładowania. W ramach projektu Volvo wraz z siecią dealerską zbuduje 130 szybkich stacji ładowania DC o mocy 175 kW każda w lokalizacjach na terenie całego kraju, w miejscach najbardziej przydatnych mieszkańcom. Drugim elementem programu eV City jest specjalny fundusz grantowy umożliwiający mieszkańcom zrealizowanie inicjatyw, które także polepszają jakość życia lokalnej społeczności. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Ewolucja nie dzieje się w pojedynkę — dlatego eV City jest platformą współpracy między biznesem i samorządami. Działania edukacyjne wokół programu eV City powered by Volvo są realizowane przy wsparciu mLeasing, partnera biznesowego Volvo Car Poland. Partnerem medialnym programu eV City powered by Volvo jest www.portalsamorzadowy.pl
Więcej o progamie: www.evcity.com.pl